چند نکته درباره روغن گیربکس اتوماتیک و تعویض کردن آن

مرجع:

تماس بگیرید

نکاتی درباره روغن گیربکس

 

(( گارانتی دیاگ کالا ))

 

ارسال (کمتر از 3 ساعت در تهران و کمتر از 48 ساعت در شهرستان)

 

اطمینان (24 ساعت مهلت تست)

چند نکته درباره روغن گیربکس اتوماتیک و تعویض کردن آن 


ساکشن روغن گیربکس لانچ یکی از دستگاه هایی است که برای تعویض و تصویه روغن گیربکس به کار می رود .


در صورتی که روغن گیربکس اتوماتیک را به موقع عوض نکنیم سبس آسیب دیدن کلاچ ها و باند های داخلی گیربکس خواهد شد و کلاچ ها روی یکدیگر سر خورده و دیگر اانتقال نیرو صورت نمی گیرد . یکی از دلایلی که باید روغن گیربکس اتوماتیک را عوض کرد وجود براده درون روغن است براده های کوچک و ریزی که درون روغن قرار دارند می توانند وارد مجرا های روغن کاری شده و مانع روغن کاری صحیح گیربکس شود و به این ترتیب به مرور زمان و قطعات دیگر گیربکس آسیب خواهند رساند .

این قطعات می تواند شامل سوپاپ ها و خود دنده ها شوند به همین خاطر در هنگام سرویس خودرو باید روغن گیربکس چک شود و در صورتی که درون آن براده مشاهده شود باید روغن را تعویض کرد . گاهیاوقات روغن گیربکس اتوماتیک توسط همین براده ها و جرم ها آتقدر کثیف می شود که لازم است بعد از تخلیه روغن، داخل گیربکس را با دستگاه مخصوص شست و شو داد و سپس روغن گیربکس نو را داخل گیربکس ریخت

زمان انجام تعویض روغن گیربکس 


اینکه چه زمانی باید اقدام به  شود معمولا در دفترچه راهنمای خودرو قید شده است اما معمولا این عدد برای خودرو ها حدود 50 تا 60 هزار کیلومتر است و بالاترین حدی که مشاهده شده است 160 هزار کیلومتر است البته در صورتی که احساس کنید گیربکس شما لرزش دارد و در هنگام تعویض دنده عمل تعویض دنده را با ضربه انجام می دهد نیز باید خودروی خود را به یک مکانیک ماهر نشان دهید تا روغن فیلتر آن را چک کنند چون نحوه رانندگی و شرایط دیگر نیز می تواند بر روی کیفیت روغن گیربکس تاثیر منفی بگذارد و شاید نیاز باشد تا روغن را زودتر از موعد مقرر شده توسط سازنده تویض کنید .

اما باید به این نکته توجه داشت که گیربکس اتوماتیک نیاز به دقت و نگهداری بیشتری دارد چون به دلیل پیچیده بودن مکانیزم آن در صورت بروز مشکل، هزینه تعمیر بالایی خواهد داشت. از مهم ترین موارد در باب نگهداری گیربکس های اتوماتیک روغن گیربکس می باشد که باید در زمان مناسب اقدام به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک نمود .

اثرات عدم تعویض روغن گیربکس در زمان مناسب 


در صورتی که روغن گیربکس اتوماتیک به موقع تعویض نگردد، باعث آسیب دیدن کلاچ ها و باند های داخلی گیربکس خواهد شد و کلاچ ها روی هم سر خورده و انتقال نیرو به درستی انجام نمی شود .

از عمده دلایل تعویض روغن گیربکس وجود ناخالصی و براده های کوچک و ریزی است که ممکن است به مجاری روغن کاری راه یابد. مانع روغن کاری صحیح گیربکس شود و باعث آسیب به قسمت های مختلف گیربکس می شود . از جمله قسمت هایی که احتمال آسیب دیدن آن ها زیاد است می توان به سوپاپ ها یا خود دنده ها اشاره نمود .

گاهی اوقات که روغن گیربکس توسط براده و جرم بسیار کثیف می شوند . لازم است بعد از تخلیه روغن داخل گیربکس با دستگاه مخصوص شست و شو داده شود و سپس روغن گیربکس نو را داخل گیربکس ریخت . زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک بسته به نوع خودرو متفاوت است اما معمولا بعد از حدود 60 هزار کیلومتر باید اقدام به تعویض روغن گیربکس نمود

چهار مشخصه روغن گیربکس اتوماتیک 


- چسبندگی و غلظت مناسب
- حفاظت مناسب در برابر سایش
- حفظ گران روی در دمای پایین
- قابلیت عالی در برابر اکسید شدن

مشخصات و نوع روغن مصرفی گیربکس اتوماتیک به طور معمول بر روی گیج کنترل میزان روغن درج شده است .

روغن ATF باید 3 عمکرد مهم را داشته باشد :- به عنوان واسطه بین موتور و گیربکس در مبدل گشتاور عمل کند . یعنی قابلیت انتقال قدرت توسط سیال را داشته باشد .
- داخل گیربکس اتوماتیک، دنده ها، بلبرینگ ها و کلاچ ها را روغن کاری کند
- به عنوان روغن هیدرولیک جهت اعمال فشار در سیستم کنترل هیدرولیکی قابل استفاده باشد.

ATF 3 روغن دنده سنتیک ویژه گیربکس های اتوماتیک و سیستم انتقال نیرو می باشد که از ترکیب روغن سنتیک با کیفیت بالا و موارد افزودنی ویژه فرموله شده و بیشترین سازگاری را با قطعات در تماس داشته و از پایداری حرارتی مناسبی برخوردار است .

تعداد مواد افزودنی روغن های ATF حدود 15 نوع مختلف می باشد .

علا ئم زیر نشان دهنده زمان تعویض روغن گیربکس است 


- صدای زوزه در هنگام تعویض دنده ها
- تعویض سخت دنده ها
- تکان های غیر عادی در زمان تعویض دنده به خصوص زمانی که خودرو در حال شتاب گیری است
- جا نرفتن صحیح دنده به خاطر وجود آلودگی که به اصطلاح سر خوردن دنده گفته می شود.
- تاخیر در حرکت حتی بعد از تعویض دندهبرای گفت و گو در واتس اپ کلیک کنید
 

برای عضویت در اینستاگرام کلیک کنید

برای عضویت در کانال آپارات کلیک کنید

برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنید


برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09128861429 و یا 66937104 تماس بگیرید
و همچنین برای مشاوره حضوری به آدرس خیابان آزادی تقاطع اسکندری کوچه مرمر پلاک 5 واحد 8 مراجعه کنید .


جهت دریافت رمز عبور برای دانلود تمامی فایل ها از سایت دیاگ کالا ابتدا در پیج اینستاگرام شرکت به آدرس  @diagkala عضو شوید و سپس نام فایل مورد نظر را به همراه اسکرین شات عضویت در پیج اینستاگرام را به واتس آپ 09128861429 ارسال کنید . 

(( از تماس برای دریافت کد خود داری کنید ))

مرجع خاص

Rated 5.00 on the scale 1 - 5 based on 1 customer reviews

مقاله

بسیار عالی و آموزنده

آیا این نظر برای شما مفید بود؟ بله خیر

4 محصولات مشابه در شاخه های مختلف: